Uvod do zakladnich konceptu


Zamerem programu pw je konfrontovat ruzne filozofie a filozoficke nazory, ucinit je srovnatelnymi, umoznit uzivateli je dale rozvijet, pomoci pocitace vyhodnotit a ulozit jako 'znalosti' (nebo 'vedeni').

Vychozi bod je prirodni jazyk a mnozina pravidel (PWR) pro syntaxe, kroky v prace v projektu, mozne ohodnocene ruznech typu vet apod. Dalsi vyvoj formalizace a vypoctu zaviseji na previdel ktere zaroven lze postupne menit.
Predpokladem pro adekvatni zpracovani dat je vytvoreni srovnatelnosti rozdilnych filozofii a filozofickych nazoru. Prave moznost vyznamy pouzitych pojmu analyzovat a vyjasnit v ruznych kontextech je velmi dulezita.
Vychodiskem programu jsou mozne filozoficke nazory vyjadrene formou jednoduchych vet prirozeneho jazyka a prirazene k jednotlivym tematum. Uzivatel je pak ohodnoti napr. podle jejich pravdivostni hodnoty a pouzije je jako zaklad pro vytvareni, hodnoceni a vypocet komplexnejsich mnozin vet.

Kontexty:
Temata (kontexty) S obsahuji prakticky libovolne mnozstvi vet E. Veta E muze byt vypovedi, definici nebo normativni vetou (neco by melo..). Vyznam tech vet je vazan na kontext (tematu) ke kterem jsou prirazene.

Formalizace:
Vety je nutno formalizovat zaprve proto, aby se daly pocetne zpracovat v pocitaci, a za druhe z toho duvodu, aby se veskere jednotlive vztahy mezi vetami nemusely vytvaret manualne. Tzn. je treba najit zakladni pravidla a z nich odvozena pravidla nebo vety, ktere mohou dal zautomatizovat vypocet, a v souvislosti s tim i odstranit nejasnosti prirozeneho jazyka. Zde je take dulezite vyjasnit problem metavet.

Analycita-konzistence:
Jednim z cilu tohoto programu je otestovat konzistenci mnoziny vet. Jedna se o postupny proces, nebot na pocatku nejsou k dispozici vsechny zaklady formalizace, pripadne je nutno je teprve vybrat, protoze ony samy jsou nebo mohou byt soucasti volitelne mnoziny vet. (S timto aspektem se setkavame casto a je soucasti filozoficke problematiky.)
Pojem konzistence je chapan intuitivne-analyticky, tzn. ze mnozina vet je konzistentni, jestlize neexistuji rozpory v ramci jednotlivych hodnoceni zejmena v zhledem vyznamu pouzitych pojmu. Toto vysvetleni je ale treba chapat pouze jako vychozi pravidlo, a ne jako presnou definici konsistence, at uz v ramci projektu pw ci vseobecne, ani jako definici souvisejiciho pojmu analyticity. Zde se opet jedna o celkovy filozoficky problem zpracovavany v ramci tohoto projektu. Nestanovili jsme tedy preden zadnou obvyklou definici analyticity, jako napr. definici Kantovu, definici 'pouze na zaklade vyznamu pojmu....' ci Leibnizovo 'pravdive ve vsech moznych svetech'.
Cela teorie (mnozina vet, ktere spolu navzajem souvisi) je tedy povazovana za konzistentni (maximalni pozadavek), jestlize kazda veta je konzistentni se vsemi ostatnimi jednotlivymi vetami, pricemz v uvahu je treba brat hodnoceni vsech ostatnich vet! Prijeti tohoto pravidla mozna neni bezpodminecne nutne, je vsak treba jej dodrzovat, dokud tato otazka nebude vyresena.
K teto tematicke oblasti viz Quinuv holizmus ci nazory typu 'pravdiva nebo neprava neni jednotliva vypoved sama o sobe, ale vzdy cela teorie..'.

Typy vet a hodnoceni:
V ramci programu pw je stanoveno nekolik pravidel pro tvorbu vet, a to z toho duvodu, aby se predeslo nekterym nedostatkum prirozeneho jazyka. Jeho funkcnost v ramci pw vsak timto nebude omezena. Kazda veta muze patrit pouze do jednoho zakladniho typu, tj. muze byt definici, vyrokem nebo normativni vetou. Tomu pak odpovidaji i moznosti hodnoceni. Jelikoz ale napr. u vypovedi neni jeste vyresen problem 'spravne' logiky (filozoficky problem), je treba tyto typy chapat jako typy vychozi, jejichz definice se bude moci stanovit nebo upresnit v ramci projektu. Zakladni typy vypovedi jsou: 'pravdiva, nepravdiva, nerozhodnutelne a nehodnotelne'.

Poradi vypoctu (BR):
Vypocteni konzistence vybrane mnoziny vet je rozdeleno na jednotlive kroky, coz umoznuje postupne (konzistentne) rozsirovat mnozinu vet, uzivana pravidla (a jejich zmeny) a formalizaci, jez na kazde urovni tvori zaklad vypoctu.
V soucastnosti je v ramci verze 1.x k dispozici verze, s jehoz pomoci se budou cist, hodnotit a provadet prvni dva vypocetni kroky (BR). Pote se pro formalizovane vetne varianty (logika vypovedi a logika predikatu) zvoleneho poctu vet naprogramuje vseobecne pristupny pw server, ktery vypocita konzistenci pro nasledujici dva kroky, pomahal by uzivatelum u vymenovani data a pripadne u administrace projektu.

Jazyky:
Vychozim jazykem projektu je anglictina. Vyvoj programu ovsem zacala v nemcine, a proto je nutno v dalsi verzi konvertovat jeste nektere udaje v hlavni nabidce a v textech. pw nepodporuje diakriticka znamenka. Ta je nutno opsat podle standardu daneho jazyka (napr. 'ue' v nemcine). Jinak lze pouzit a implementovat jakykoliv jazyk. Nektere obsahy souboru se ovsem musi kvuli spolecnemu (argumentacnimu) zakladu prelozit do anglitiny.

Pro dalsi kroky vypoctu formalneho (logickeho) vypoctu konzistence bude slouzit volne pristupny pw server. Dalsi ukoly budou vymena informacych a spoluprace mezi uzivatelu a administrace projektu.

Spet na hlavi stranku